Теми рефератів:
Головна

Банківська справа
Безпека життєдіяльності
Біографії
Біологія
Ботаніка та сільське г-во
Будівництво
Бухгалтерський облік та аудит
Видавнича справа та поліграфія
Військова кафедра
Географія
Геологія
Держава і право
Екологія
Економіка
Економіко-математичне моделювання
Етика
Журналістика
Зарубіжна література
Інформатика
Історичні особистості
Історія
Історія техніки
Комунікації і зв'язок
Короткий зміст творів
Краєзнавство та етнографія
Кулінарія
Культура і мистецтво
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина, здоров'я
Менеджмент
Митна система
Мовознавство, філологія
Музика
Педагогіка
Політологія
Право, юриспруденція
Про Москву
Промисловість, виробництво
Психологія
Релігія і міфологія
Решта рефератів
Російська мова
Соціологія
Транспорт
Фізика
Фізкультура і спорт
Філософія
Фінанси
Хімія

Зворотній зв'язок

Реферат: Основні етапи розвитку додрукарської книги


Категорія: ЖурналістикаБуло б дивним, якби таке багатогранне і складне явище в історії людства як книга відраховується термін свого розвитку з часу винаходу друкарства. Звичайно, в процесі розвитку людського суспільства протягом тисячоліть формувалися і удосконалювалися різні способи передачі інформації та форми закріплення знання. Задовго до появи писемності інформація передавалася в усній формі: новинна - через гінців, фундаментальна - за допомогою представників інтелектуальної еліти (вчителі, релігійні лідери та ін.)
Пізніше з'явилися наскальні зображення, що поклали початок піктографічного листа, що передає інформацію у вигляді малюнків. При виникненні перших ремесел з'явилися знаки, що виражають окремі поняття, так зване идеографическое лист. У ряду східних народів виникла клинопис - зображення штрихів на сирій глині ??при подальшому випалюванні у вигляді табличок. Останні складалися в ящики, кожен з яких і представляв собою книгу. До ящика прикріплялася глиняна табличка з назвою твору і ім'ям автора, а іноді й іншими відомостями - щось на зразок сучасної каталожної картки. Історія зберегла цікаві відомості про існування перших бібліотек, що містять масив таких ящиків і, більше того, табличок з переліком книг - прообразом сучасних каталогів. А відбувалося це вже понад 10 тисяч років тому ... [сказати - не переказ, наприклад, ще в XIX столітті на розкопках древньої ассірійської столиці Ніневії була виявлена ??бібліотека царя Ассурбаніпала (VII століття до н.е.), що містить 20 тисяч глиняних книг, були виявлені й інші подібні бібліотеки з глиняними книгами і каталогами, розкопані в Єгипті та в інших країнах].
У давнину у східних народів виникло ієрогліфічне письмо, яке, внаслідок його складності (занадто велика кількість знаків різної форми і значення), стало елітарним. Важливим кроком у розвитку масової писемності стало створення близько півтора тисячі років до нової ери літерного листи, після чого виникли алфавіти - грецький, латинський, арабська та інші, що спростили спосіб сприйняття і практичне освоєння писемності.
Важливим елементом книжкової справи є матеріальна основа , на якій наносилися письмові знаки. Задовго до винаходу паперу людство використовувало для цієї мети різні матеріали. Першим з них була глина. Потім в стародавньому Єгипті використовувався папірус, що виготовляється за особливою технологією з очеретяних стебел.
У зв'язку з крихкістю папірусу з нього нарізали тонкі листи, склеювали між собою клеєм, виділеним самою рослиною, і скручували в сувої, які потім укладали в футляри, супроводжуючи кожен з них назвою твору. Папірусний сувій став в історії людства черговий формою книги, причому, як не дивно, самої довго вічною. Перші книги у вигляді папірусних сувоїв почали виходити в світ з третього тисячоліття до нової ери, а останні - на початку XI століття нової ери!
Іншим поширеним матеріалом для книг став пергамен, що виготовляється з шкіри тварин і отримав назву на честь місця, де був винайдений, - держави Пергам. На відміну від крихкого папірусу пергамен нарізався листами, на які наносився текст з обох сторін. Листи зшивалися в корінці, і виходила книга. Перші такі книги датуються другим століттям нової ери.
У стародавньому Китаї в якості матеріалу для книг використовувалися бамбукові пластини, скріплюють металевими скобами у вигляді штори. Пізніше ця ж технологія була використана при листі по шовку.
У країнах Європи книги писали на дерев'яних пластинах, що виготовляються з берести, що отримала велике поширення у слов'ян та індусів. Перші берестяні книги датуються IX століттям нової ери. Кілька сот «берестяних грамот» знайдено на розкопках стародавнього Новгорода.
Таким чином, вже в Стародавньому світі людство створило писемність, що призвело до виникнення і розвитку рукописних книг. Головне, що книга вже в давнину виконувала завдання закріплення та поширення інформації - знань про навколишній світ. [Історія перших книги перших бібліотек свідчить про жадібний, невигубному прагненні homo sapiens до культури і повинна викликати у студентів почуття поваги до минулого і до своїх предків, що виховує така важлива якість для інтелектуальної еліти, як скромність ...]
Нарешті , в 6 столітті до нової ери в Китаї для виготовлення книг застосовувався лакований шовк. І ця ж країна дала світу папір - матеріал, якому було призначено стати найзначнішим в історії книжкової справи, витіснив всі попередні. Недарма його назвали «м...


Сторінка 1 из 2 | Наступна сторінка

Правий куточок