Теми рефератів:
Головна

Банківська справа
Безпека життєдіяльності
Біографії
Біологія
Ботаніка та сільське г-во
Будівництво
Бухгалтерський облік та аудит
Видавнича справа та поліграфія
Військова кафедра
Географія
Геологія
Держава і право
Екологія
Економіка
Економіко-математичне моделювання
Етика
Журналістика
Зарубіжна література
Інформатика
Історичні особистості
Історія
Історія техніки
Комунікації і зв'язок
Короткий зміст творів
Краєзнавство та етнографія
Кулінарія
Культура і мистецтво
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина, здоров'я
Менеджмент
Митна система
Мовознавство, філологія
Музика
Педагогіка
Політологія
Право, юриспруденція
Про Москву
Промисловість, виробництво
Психологія
Релігія і міфологія
Решта рефератів
Російська мова
Соціологія
Транспорт
Фізика
Фізкультура і спорт
Філософія
Фінанси
Хімія

Зворотній зв'язок

Реферат: Психічні процеси уяву


Категорія: Психологія"Я повернув крісло до каміна і занурився в дрімоту. Атоми миготіли у мене перед очима. Їх довгі ряди, переплетені самим химерним чином, перебували в русі, звиваючись і крутись, як змії. Але що це? Одна із змій вхопила себе за хвіст, і цей образ глузливо закрутився у мене перед очима. Я прокинувся як би від спалаху блискавки; весь залишок ночі я витратив, працюючи над наслідками моєї гіпотези ... Давайте вчиться мріяти, панове! "Ф.А.Кекуле, німецький хімік. (З опису відкриття кільцевої структури бензолу)
1. ВСТУП.
Уява - особлива форма людської психіки, що стоїть окремо від інших психічних процесів і разом з тим займає проміжне положення між сприйняттям, мисленням і пам'яттю. Специфіка цієї форми психічного процесу полягає в тому, що уява, мабуть, характерно тільки для людини і дивним чином пов'язане з діяльністю організму, будучи в той же самий час самим <психічним> з усіх психічних процесів і станів. Останнє означає, що ні в чому іншому, крім уяви, не виявляється ідеальний і загадковий характер психіки. Можна припускати, що саме уява, бажання його зрозуміти і пояснити привернула увагу до психічних явищ в давнину, підтримував і продовжує його стимулювати і ніші дні. Що ж до загадковості цього феномена, вона полягає в тому, що до цих пір нам майже нічого не відомо саме про механізм уяви, в тому числі про його анатомо-фізіологічної основі. Де в мозку людини локалізовано воображеііе? З роботою яких відомих нам нервових органічних структур воно пов'язане? На ці важливі питання ми майже нічого конкретного відповісти не можемо. У всякому разі про це ми можемо сказати набагато менше, ніж, наприклад, про відчуття, сприйнятті, увазі і пам'яті, що, звичайно, не говорить про невелику значущості даного феомена в психології і поведінці людини. Тут справа йде якраз протилежним чином, а саме: ми знаємо дуже багато про те, яке значення уяву має у життя, як воно впливає на його психічні процеси і стани і навіть на організм. Це й спонукає виділити і спеціально розглянути проблему уяви. Завдяки уяві людина творить, розумно планує свою діяльність і керує нею. Майже вся людська матеріальна і духовна культура є продуктом уяви і творчості людей, а яке значення ця культура має для психічного розвитку і вдосконалення виду <гомо сапієнс>, ми вже досить добре знаємо. Уява виводить людину за межі його миттєвого існування, нагадує йому про минуле, відкриває майбутнє. Володіючи багатою уявою, людина може <жити> в різному часу, що не може собі дозволити жодна інша жива істота у світі. Минуле зафіксовано в образах пам'яті, довільно воскрешається зусиллям волі, майбутнє представлено в мріях і фантазіях. Уява є основою наочно-образного мислення, що дозволяє людині орієнтуватися в ситуації та виконувати завдання без безпосереднього втручання практичних дій. Воно багато в чому допомагає йому в тих випадках життя, коли практичні дії або неможливі, або утруднені, або просто недоцільні (небажані). Від сприйняття уява відрізняється тим, що його образи не завжди відповідають реальності, в них є елементи фантазії, вигадки. Якщо уява малює свідомості такі картини, яким нічого або мало що відповідає в дійсності воно називається фантазії. Якщо, крім того, уява націлене на майбутнє, його називають мрією.
2. ВПЛИВ ВООБРАЖЕНИЯ НА ОРГАНІЧНІ ПРОЦЕСИ.
2.1 СВОЄРІДНІСТЬ ВООБРАЖЕНИЯ ЯК ОРГАНІЧНОГО ПРОЦЕСУ.
2.1.1. ВИДИ ВООБРАЖЕНИЯ.
Уява може бути чотирьох основних видів: активне, пасивне, продуктивне і репродуктивне. Активна уява характеризується тим, що, користуючись ним, людина за власним бажанням, зусиллям волі викликає у себе відповідні образи. Образи пасивного уяви виникають спонтанно, всупереч волі та бажання людини. Продуктивна уява відрізняється тим, що в ньому дійсність свідомо конструюється людиною, а не просто механічно копіюється чи відтворюється. Але при цьому в образі вона все ж творчо перетвориться. У репродуктивному уяві ставиться завдання відтворити реальність в тому вигляді, якою вона є, і хоча тут також присутній елемент фантазії, таке уява більше нагадує сприйняття або пам'ять, ніж творчість. З феноменом уяви в практичної діяльності людей передусім пов'язаний процес художньої творчості. Так, з репродуктивним уявою може бути спільноти напрямок у мистецтві, зване натуралізмом, а також частково реалізм. Загальновідомо, що за картинами І. І. Шишкіна ботаніки можуть вивчати флору російського лісу, бо всі рослини на його полотнах виписані з <документальної>...


Сторінка 1 из 8 | Наступна сторінка

Правий куточок