Теми рефератів:
Головна

Банківська справа
Безпека життєдіяльності
Біографії
Біологія
Ботаніка та сільське г-во
Будівництво
Бухгалтерський облік та аудит
Видавнича справа та поліграфія
Військова кафедра
Географія
Геологія
Держава і право
Екологія
Економіка
Економіко-математичне моделювання
Етика
Журналістика
Зарубіжна література
Інформатика
Історичні особистості
Історія
Історія техніки
Комунікації і зв'язок
Короткий зміст творів
Краєзнавство та етнографія
Кулінарія
Культура і мистецтво
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина, здоров'я
Менеджмент
Митна система
Мовознавство, філологія
Музика
Педагогіка
Політологія
Право, юриспруденція
Про Москву
Промисловість, виробництво
Психологія
Релігія і міфологія
Решта рефератів
Російська мова
Соціологія
Транспорт
Фізика
Фізкультура і спорт
Філософія
Фінанси
Хімія

Зворотній зв'язок

Реферат: Хто Ви, барон Шилінг? До біографії винахідника електромагнітного телеграфу


Категорія: Історія технікиБорис ХасаповПавло Львович Шилінг (1786 - 1837), член-кореспондент Петербурзької академії наук, був фізиком і сходознавцем, криптографом і засновником російської літографії. Він винайшов перший мінний електричний запал і створив перший електромагнітний телеграф. У боротьбі з Наполеоном він був нагороджений іменною зброєю з написом "За хоробрість" і бойовим орденом.

Його діяльність на благо своєї батьківщини-Росії не залишилася непоміченою нащадками, як це не раз траплялося в нашій історії. Йому присвячено сотні статей, книги і спогади сучасників. Незліченні його друзі, серед яких досить назвати ім'я О.С.Пушкіна, щоб зрозуміти яким суспільством був оточений винахідник. Він вигравав відразу у двох суперників в шахи, граючи незважаючи на дошку. Ось як характеризував Шилінга морський офіцер, особисто його знав: «Це товстий чоловік, з великими зв'язками, вчений, веселун, відмінний говорун, який знав всю аристократію Європи. На нього дивилися, як на якусь загадку ». Дехто беззлобно уподібнював його міжнародному пройдисвітові графу Каліостро. Дійсно, особистість неординарна і навіть дивна.

Оточенню П. Л. Шиллінг було відомо, що він служить чиновником по Міністерству закордонних справ і це чомусь пов'язувалося з дипломатичним тереном. Думка підкріплювалося частими відрядженнями барона за кордон. Насправді ж Шилінг був завідувачем одного з секретних підрозділів МЗС, а саме цифирной експедиції, а з 1828г. мав чин дійсного статського радника, рівнозначного генерал-майору або контр-адміралу.

Чим же займалася арифметична експедиція? Ця канцелярія займалася практичної криптографією або тайнописом, зашіфровивая і розшифровуючи різні тексти, що потрапляють в міністерство не завжди праведним шляхом. Кожна держава охороняє свої секрети - політичні, економічні, технологічні і хоче знати секрети не тільки противника, суперника, а й союзника. Для цього використовується і шпигунство, і підкуп, колупання в сміттєвих ящиках посольств і авіарозвідка. Тисячі способів. Але свої таємниці треба зберігати, а чужі розгадувати. Контора Шилінга цим і займалася. Вона зашифровувати свої документи і розгадувала тексти чужих. У ті часи левова частка інформації надходила з поштових повідомлень, тому перлюстрація листів була буденною справою. Але хто любить, коли його листи читають сторонні? А в часи, коли викликалися на дуель через дрібниці, декларувати в суспільстві свою професію, зауважимо, дуже потрібну, не було доцільно. Навіть якщо перлюстрації відділ Шилінга піддавав тільки міжнародну пошту. Але яка була нагорода за цей, здавалося б, неповажного працю!

Ми наведемо цитату з розмови Олександра I з маршалом розгромленої Наполеоновской армії Макдональдом. «Звичайно, - сказав імператор Росії переможеного ворога, - нам дуже сильно допомогло те, що ми завжди знали наміри вашого імператора з його ж власних депеш». Нам вдалося захопити багато депеш. «Я вважаю дивним, що ви змогли їх прочитати, - зауважив колишній ворог, - напевно, вам видали ключ?». Цар відповів: «Даю Вам чесне слово. Ми просто дешифрували їх ». Ця подія мала місце ще до появи Шилінга в цифирной експедиції, але в керівництво канцелярії прийшов уже підготовлений керівник. Цей шлях, що опускається біографами Шилінга, ми і спробуємо відтворити.

У самостійне життя П. Л. Шиллінг увійшов дуже рано. Згідно з традиціями його роду старший син сім'ї йшов на військову службу. Його батько, командир піхотного полку, розквартированого в Казані, записав у 1795 свого одинадцятирічного сина підпрапорщиком в свій полк. Але в 1797г. раптова смерть батька призводить подпрапорщика в Петербург для навчання в Перший кадетський корпус, який він і закінчує в 1802р. в чині підпоручика.

З місцем служби Шиллінг пощастило. Він отримав направлення в Службу Його Імператорської Величності з квартирмейстерської частини. Начальником Свити був генерал П.К.Сухтелен, людина енциклопедичних знань, який збирав у свою службу найосвіченіших і здібних випускників з Сухопутного, Морського, Пажеського кадетських корпусів, а пізніше і з Царськосельського ліцею. Тут в армії вони отримували додаткові знання з астрономії, геодезії, сферичної тригонометрії і після здачі іспитів вважалися першокласними картографами. У армійському середовищі вони називалися колонновожатих, тому, що очолювали колони військ на марші.

Колонновожатих повинні були виробляти рекогносцировку на м...


Сторінка 1 из 6 | Наступна сторінка

Правий куточок